Зміни з 1 квітня: підвищення пенсійного віку, нові ціни на природний газ і весняний призов до армії

 

У квітні в Україні підвищать пенсійний вік для жінок, хоча пенсійні зміни на цьому не завершаться. Крім того, з 1 квітня постачальники газу мають запропонувати споживачам річні контракти, почнеться призов до війська, з'являться нові медичні гарантії, а для українських туристів відкриється Кіпр, повідомляє «ВВС Україна».

Коли на пенсію?

Із 1 квітня підвищився пенсійний вік для жінок. Це останнє підвищення віку в межах змін, ухвалених ще у 2011 році. Ті, хто народився у період із 1 жовтня 1960-го по 31 березня 1961 року, ще могли виходити на пенсію у 59,5 року. А ті, хто народився з 1 квітня 1961-го і пізніше, вже йтимуть на пенсію у 60. 

Таким чином пенсійний вік для чоловіків та жінок в Україні зрівнявся і становить 60 років. Для отримання пенсії за віком страховий стаж людини має бути не менше 28 років. Якщо ж він менший, то пенсії за віком доведеться чекати до 63 років. Згідно із пенсійною реформою, від 2011 року пенсійний вік жінок кожного року підвищувався на півроку — від 55-ти до 60 років, щоб зрівнятися з пенсійним віком чоловіків.

У 2017 році пенсійна реформа продовжилася, і за нею на призначення пенсії став впливати не лише вік, а й страховий стаж — час, коли сплачувалися внески на обов'язкове державне пенсійне страхування. У 2021 році мінімальний страховий стаж становить 28 років, але він збільшуватиметься щороку — до 35 років у 2027-му. 

Звернутися за пенсією можна за місяць до досягнення пенсійного віку або впродовж трьох місяців після. За даними Пенсійного фонду, на початок цього року в Україні було 11,1 мільйона пенсіонерів, з яких 2,7 мільйона продовжували працювати. Понад три чверті українських пенсіонерів мають пенсію до 4 000 гривень на місяць.

У квітні також перерахують пенсію пенсіонерам, які працюють, і тим, кому пенсію призначили або перерахували до 1 квітня 2019 року. Йдеться про близько 2 мільйонів пенсіонерів.

Скільки платити за газ?

31 березня завершився термін дії постанови, якою взимку уряд обмежив ціни на природний газ для населення. Тож із 1 квітня ціна для побутових споживачів має повернутися до ринкового рівня. В уряді очікують, що вона не перевищить нинішнього граничного рівня — 6,99 гривні за кубометр. Під кінець березня більшість компаній таки запропонували ціни на цьому рівні або нижче. Проте є й такі, які пропонують газ дорожче, — від 7,6-х (ТОВ «Газ ОП») до 8,85 гривні за кубометр (ТОВ «Азовгаз»).

Державна компанія «Нафтогаз» повідомила, що в квітні збереже для своїх клієнтів ціну в розмірі 6,86 гривні за кубометр, а для тих, кого не змогли забезпечити природним газом їхні постачальники, пропонує 6,99 гривні за кубометр.

У компанії також зазначають, що за дорученням уряду завершили розробку річного тарифу на природний газ. «Ця ціна працює як страховка на авто. Вона дає змогу уникнути проблеми (у випадку з цінами на природний газ — пікових стрибків цін узимку), але на відміну від страховки не потребує сплати наперед», — пояснили в «Нафтогазі».

Нові пакетні пропозиції від «Нафтогазу» будуть готові до початку травня. Разом із тим у компанії наголошують, що наразі постачають газ лише 13% споживачів на роздрібному ринку. 65% ринку побутового газу належать регіональним газзбутам.

Очікується, що такі ж річні пакети запропонують й інші учасники ринку. А споживач зможе змінювати річний тарифний план упродовж року на щомісячний, а також обирати будь-якого іншого постачальника газу.

Що з опаленням?

А от для «тепловиків» ціни на газ знизяться. Як повідомив «Нафтогаз», який постачає газ для виробників теплової енергії в межах «PSO» («Public service obligations»), вартість природного газу в березні буде на 8% менша, ніж у лютому і становитиме 6,28 гривні за кубометр (без ПДВ і витрат на транспортування). Це врахують у платіжках для споживачів, які вони отримають вже у квітні, коли опалювальний сезон завершується.

У «Нафтогазі» також нагадують, що до 30 вересня цього року виробникам тепла надають відстрочку платежу на різницю між ринковою та граничною ціною природного газу, фактично закладеною в тариф. До 1 травня уряд, «Нафтогаз» та Асоціація міст України мають визначити джерела компенсації цієї різниці.

Що з електрикою?

Ціна на електроенергію для населення залишиться незмінною — 1,68 гривні за кВт-год. Відповідну постанову уряд ухвалив наприкінці березня. «Державна компанія «Енергоатом» продовжує постачати електроенергію для людей за пільговою ціною», — заявив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Проте він також зауважив, що ціни на електрику можуть змінитися в майбутньому.

Нові медичні гарантії

Із 1 квітня починає діяти нова програма медичних гарантій, яка передбачає 35 пакетів медичних послуг. Із них два пакети будуть новими, а ще п'ять — виокремлені з уже наявних, повідомляє Національна служба здоров'я України у «Facebook».

Зокрема з квітня має запрацювати пакет послуг для лікування туберкульозу на «первинці». Окремими пакетами будуть ведення вагітності в амбулаторних умовах і стоматологічна допомога дорослим та дітям. Серед нових пакетів — лікування пацієнтів із гематологічними й онкогематологічними захворюваннями і реагування на інфекційні захворювання та епідемії.

Як і раніше, до медзакладів, що надають пріоритетні послуги, НСЗУ висуватиме підвищені вимоги, але й оплачуватиме їх за вищим тарифом. Наприклад, за надання допомоги новонародженому вагою до 1 500 г лікарня отримає 114 тисяч гривень (а не 98,5 тисячі, як у 2020 році), а тариф на пологи зросте з 8-ми до майже 10,4 тисячі гривень.

За програмою ведення вагітності в амбулаторних умовах українки зможуть обирати, хто, де і як їх вестиме — сімейний лікар чи гінеколог, при цьому вибір гінеколога та пологового будинку не обмежений місцем проживання чи реєстрацією пацієнтки. До гінеколога пацієнтка може звернутися без направлення, а його допомога є безкоштовною, якщо заклад уклав договір із Національною службою здоров'я України за пакетом «Амбулаторна медична допомога».

Кіпр таки відкриється?

Із 1 квітня Кіпр має перевести Україну із «сірої зони» до «червоної» відповідно до офіційно затвердженої на Кіпрі COVID-класифікації держав світу, що змінюється щотижня. Тож українські туристи за певних умов зможуть потрапити на Кіпр.

У березні Кіпр розподілив країни на зони залежно від складності епідемічної ситуації, пов’язаної з поширенням коронавірусної інфекції. Пасажири із «зеленої зони» не здають відразу після прильоту тест на наявність коронавірусної інфекції, а з «помаранчевої» — мають до посадки в літак надати негативний результат такого тесту. Туристи із країн «червоної зони» здаватимуть аналіз двічі: перед посадкою і після приземлення.

За повідомленням українського посольства на Кіпрі, поки Україна знаходитиметься в «червоній зоній», до українських туристів застосовуватимуться такі вимоги:

реєстрація на платформі «CyprusFlightPass»;

негативний результат ПЛР-дослідження на наявність коронавірусної інфекції, зробленого в сертифікованій лабораторії на території України не пізніше, ніж за 72 години до вильоту (англійською мовою);

на Кіпрі треба пройти повторне ПЛР-дослідження (коштує 30 євро в аеропорту Ларнаки та 32 євро — в аеропорту Пафоса). Результат тесту надішлють SMS-повідомленням протягом 3-х годин. До отримання результату треба лишатися в самоізоляції. Діти віком до 12 років звільнені від тестів;

необхідно мати документи, що підтверджують мету поїздки та місце проживання, засвідчують фінансову спроможність (на весь час перебування на Кіпрі — не менше 50 євро на добу) та намір повернутися в Україну (куплений авіаквиток).

Якщо підтвердять, що іноземець захворів на COVID-19 під час перебування на острові, кіпрський уряд покриє витрати на його проживання, їжу, воду й ліки, повідомляють в українському посольстві.

Весняний призов

Із 1 квітня розпочався весняний призов на строкову військову службу. Усього у квітні—червні цього року до армії планують призвати 14 246 юнаків. До Збройних сил спрямують 6 500 людей, до Національної гвардії — 4 646, до Держприкордонслужби — 2 500 і до Державної спеціальної служби транспорту — 600.

На весняний призов виділено 66 мільйонів гривень. Видатки на одного призовника становлять 4 633 гривні, із них 4 540 гривень спрямують на виплату грошової допомоги призовникам.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 10 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Quedvf.

order calcitriol 0.25 mg generic <a href="https://rocaltrtn.com/">order generic rocaltrol 0.25mg</a> rocaltrol 0.25mg cheap