«Ми за те, щоб містяни мали можливість обирати між приватною й комунальною управлінськими компаніями»

На засіданні Полтавського міськвиконкому члени ініціативної групи активних представників громади намагалися довести, що реформа ЖКГ, метою якої є демонополізація галузі та залучення до цієї сфери приватних управлінських компаній, не вимагає ліквідації комунальних. У відповідь Полтавський міський голова підтвердив, що КП «ЖЕО № 2» буде ліквідоване

Активісти попереджають: у разі, якщо міська влада не дослухається до їхніх вимог, вони підніматимуть людей на протест.
 

У четвер, 10 лютого, на засіданні Полтавського міськвиконкому ухвалили рішення про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку. Не обійшлося того дня й без протестів. Ініціативна група  активних представників громади на ганку приміщення Полтавської міської ради намагалася привернути увагу до проблеми, що стосується всіх жителів Полтави, які не створили ОСББ. 

«Ця проблема пов’язана з так званою реформою cектору ЖКГ, яку проводять в інтересах великого бізнесу, а не простих українців, — заявила активістка Юлія Петушинська. — Усі ми вже сповна відчули на собі, що таке ринки природного газу й електроенергії. На черзі призначення управителя багатоквартирного будинку, якого, будьте певні,  через непрозорий конкурс обере влада. Не секрет, житлово-комунальна сфера в Полтаві знищується. Невдовзі буде ліквідоване КП «ЖЕО № 2» — його працівникам уже повідомлено про звільнення. Відтак недалеко той час, коли наші житлові будинки обслуговуватимуть приватні управлінські компанії. Як відомо, приватна структура завжди має на меті отримання максимального прибутку, за її господарювання ми ніколи не дізнаємося про структуру тарифу, погрузнемо в судах. Тож якби нам лишили вибір, яку управлінську компанію ви обрали б: приватну чи комунальну? А альтернативи в людей якраз і не буде. Тому й хочемо відкрити полтавцям очі на те, що відбувається. Ми за те, щоб містяни мали можливість обирати між приватною й комунальною управлінськими компаніями». 

На думку іншого активіста — Олега Слизька, КП «ЖЕО № 2» має брати участь у конкурсі нарівні з приватними структурами. «До того ж треба, щоб конкурсна комісія  складалася не з тих, кого туди призначить міська влада, — додав він. — У її складі неодмінно мають бути як визнані фахівці сфери ЖКГ, так і представники громадськості. Бо ми підозрюємо, що це буде конкурс без конкурсу. Варто провести й повторні  громадські слухання із зазначеного питання, оскільки їх провели кулуарно, без залучення широкої громадськості. І я вам даю гарантію: за умови, якщо конкурс буде справді об’єктивним та незалежним, у КП «ЖЕО № 2» найбільше шансів його виграти. Відтак влада має дослухатися до наших вимог. Якщо цього не станеться, підніматимемо людей на протест». 

Пан Олег нагадав, що в інших містах, зокрема в Києві та Львові успішно функціонують комунальні підприємства з обслуговування житлового фонду — чим не приклад для наслідування? Він погодився, що житлово-екс-плуатаційні контори всі ці роки працювали неефективно, але на них є бодай якась управа. А з приватником, за його словами, розмова коротка: щось не влаштовує — звертайтеся до суду. 

«Людей зараз не можна лишати сам на сам із  монополістами — підприємствами будь-якої форми власності, що займають на ринку монопольне становище, — вважає полтавець Олександр Денисенко. — Бо вони розперезалися далі нікуди: використовують будь-які лазівки й накручують ціни на свої послуги, а якщо ви не в змозі платити чи не згодні з нарахуваннями, одразу подають позов до суду. От вам свіжий приклад. Як ви знаєте, раніше ми сплачували за вивезення твердих побутових відходів КП «ЖЕО № 2», а тепер маємо розраховуватися за цю послугу з КАТП-1628. У підсумку під’їзди наших багатоповерхівок уже встелені папірцями з повідомленнями про заборгованість, у яких міститься погроза про звернення до суду. Я теж отримав попередження такого змісту: «У вас борг у розмірі 151 гривня за 3 місяці. У разі несплати ми змушені будемо нарахувати штрафні санкції згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України». Згадана стаття передбачає, що боржник, який прострочив виконання боргового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити, окрім суми заборгованості (з урахуванням індексу інфляції), 3 відсотки річних, якщо інший розмір відсотків не передбачений договором або законом. Тобто ця стаття стосується кредиторів та їхніх боржників, і її дія не поширюється на споживачів, які заборгували за житлово-комунальні послуги. До того ж, як ви знаєте, 2019 року був прийнятий новий закон «Про житлово-комунальні послуги», пунктом 26 якого передбачено, що за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг застосовується лише пеня в розмірі 0,01 відсотка за весь період прострочення. Попри це, монополісти експлуатують оту статтю 625 — і це, як не дивно, проходить у судах. Хоч, згідно з практикою Верховного Суду, застосування її в згаданому контексті є незаконним. Більше того, я не знаю жодного прецеденту, коли б суд із монополістом виграла проста людина. І адвокати не беруться допомагати споживачу, який заборгував, бо заздалегідь знають, що справа програшна. Окрім усього, ці суди відбуваються без участі сторін — судді штампують рішення на користь монополістів, мов під копірку. Іще одне: комунальні послуги, щоб ви знали, надаються винятково на договірних відносинах. Нині ж монополісти не укладають договорів зі споживачами, а лише публікують їх на своїх сайтах. І коли ми перевірили оці типові договори, виявилося, що буквально в усіх комунальних підприємств вони спотворені». Пан Олександр теж переконаний, що полтавці мали б запозичити досвід киян, які зуміли зробити так, щоб усі приватні структури, які надають житлово-комунальні послуги, були підзвітними комунальному ЖЕО.

«Не всі можуть створити об’єднання cпіввласників  багатоквартирного будинку. Скажімо, я мешкаю у 5-поверховій «хрущовці», якій уже пів століття і яка практично розвалюється на очах. Половину мешканців складають пенсіонери. Я вам скажу, ми навіть пробували створити ОСББ, та в нас нічого не вийшло, бо ми фінансово неспроможні. Ви ж знаєте, 2 500 гривень пенсії не вистачає навіть на харчі й ліки. От тому нас цілком влаштовує комунальне ЖЕО», — навела свої аргументи пенсіонерка  Наталія Русіна.

Під час засідання виконкому Юлія Петушинська озвучила народну вимогу щодо створення управлінської компанії комунальної форми власності на противагу приватній. Водночас активісти поцікавилися, якою буде доля комунального підприємства «ЖЕО № 2». У відповідь міський голова Олександр Мамай підтвердив, що воно буде ліквідоване. Хоч торік обіцяв, що КП «ЖЕО № 2» буде ліквідоване  тільки тоді, коли полтавці переконаються, що приватні управлінські компанії надають якісніші послуги. А стосовно того, чи не будуть приватні управлінські компанії пов’язані з владою, очільник Полтавської територіальної громади порадив звернутися за відповіддю до тих, хто поширює такі чутки, і запевнив, що компаній без достатнього досвіду управління житловим фондом на конкурсі навіть не розглядатимуть.

Ганна ЯРОШЕНКО

«Вечірня Полтава»

Фото автора

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 116 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Yvzqwo.

rocaltrol 0.25 mg pill <a href="https://rocaltrtn.com/">purchase rocaltrol pills</a> order generic calcitriol 0.25mg