Від Врадіївки до Кагарлика: чим закінчилися справи, коли за погонами ховалися вбивці та гвалтівники

 

У місті Кагарлик Київської області 25 травня затримали двох місцевих правоохоронців за підозрою у згвалтуванні 26-річної дівчини. Як з’ясувалося, поліцейські довго знущалися та катували її, викликавши перед цим на допит як свідка. Свавілля правоохоронців сколихнуло всю країну, але було далеко не першим за останні роки. ТСН.ua розповідає про найгучніші скандали десятиріччя, напади, згвалтування та катування тими, хто мав би нас захищати.

Згвалтування в Кагарлику

Розпочнемо з останньої історії, яка сталася в місті Кагарлик Київської області. У ніч проти 24 травня оперативний уповноважений Кагарлицького відділку поліції — 29-річний Сергій Сулима — разом із 35-річним начальником сектору кримінальної поліції відділення Миколою Кузівим проводили допит свідка у справі про крадіжку. Місцеву дівчину «допитували», катуючи: одягали протигаз, стріляли з табельної зброї над головою. А потім правоохоронці кілька разів її згвалтували. До лікарні дівчина потрапила вже у «швидкій».

«Громадянку Київської області доправила до нашої лікарні бригада екстреної медичної допомоги Кагарлицького району. Дівчину оглянув гінеколог. Після цього ми зв’язалися з відділом поліції Київської області, звідти надіслали чергову бригаду зі слідчим. Вони поспілкувалися з потерпілою, а далі вона була направлена до Обухівського райвідділу поліції», — розповідає лікарка Юлія Боблій.

Крім цього, правоохоронці били чоловіка, який у цей час перебував у приміщенні відділення поліції. Вони погрожували потерпілому згвалтуванням, а також ставили його на коліна, били по голові кийками. У результаті чоловік отримав переломи ребер та носа. 

У МВС обіцяють покарати винних. Державне бюро розслідувань вже веде розслідування за фактами згвалтування (ч. 1 ст. 152 Кримінального кодексу України), катування (ст. 127 Кримінального кодексу України) та перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником право-охоронних органів дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони супроводжувалися насильством (ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу України).

У коментарі ТСН.ua у відділі комунікацій поліції також зазначили, що співробітники обласного управління поліції вже відбули до Кагарлика для виконання своїх обов’язків, а всіх тамтешніх правоохоронців змусять пройти переатестацію. «За наказом начальника Головного управління Національної поліції у Київській області до Кагарлика відряджені представники обласного управління поліції, які здійснюватимуть керівництво місцевим відділом. Це співробітники управління карного розшуку, слідчого управління та управління превентивної діяльності на чолі з помічником начальника ГУ НП Дмитром Литвином, який виконуватиме обов’язки начальника місцевої поліції. Їхнє завдання — організувати роботу та забезпечити належну правоохоронну діяльність у регіоні», — зазначають у ГУ НП в Київській області.

Убивство дитини в Переяславі

31 травня минулого року в Переяславі-Хмельницькому двоє п’яних поліцейських вирішили розважитися й постріляти по бляшанках. За збігом обставин під кулю потрапив 5-річний хлопчик — Кирило Тлявов. Від вогнепального поранення дитина померла в лікарні.

Ситуацію розбирали у Верховній Раді, а в Нацполіції відбулися усунення з посад, звільнення й масштабні перевірки. Вже згодом тоді ще керівник Нацполіції Сергій Князєв розповів про повну хронологію подій, в яких брали участь четверо людей: поліцейські Володимир Петровець та Іван Приходько, цивільний Дмитро Кривошей та 16-річний син Володимира Петровця Станіслав.

«У травні 2019 року четверо чоловіків, імовірно, заради розваги зробили кілька пострілів із вогнепальної зброї в напрямку людей. Внаслідок пострілу хлопчик отримав смертельне поранення. До інциденту причетні двоє вже колишніх працівників поліції, неповнолітній син одного з них та їхній товариш»,— йдеться у версії слідства.

Звістка про «розваги» правоохоронців та смерть дитини обурила суспільство. Увечері 3 червня минулого року під стінами МВС люди організували акцію протесту. Після цього стало відомо про відсторонення керівництва районної й обласної поліції. Нині розслідування справи завершене. Судові слухання відбуваються від грудня, справу відправляли з одного суду до іншого, але обвинувального вироку протягом року після трагедії так і не винесли.

Підозрювані екс-поліцейсь-кий Володимир Петровець і цивільний Дмитро Кривошей вийшли в березні цього року під заставу в сумі 273 тисячі гривень. Під вартою до 26 червня залишається екс-поліцейський Іван Приходько. Четвертий підозрюваний у вбивстві — неповнолітній син Володимира Петровця — перебуває під особистим зобов’язанням.

Витягнули на вулицю та застрелили: трагедія у Кривому Озері

День Незалежності 2016 року обернувся жахливим скандалом у Миколаївській області. На подвір’ї власного будинку вбили жителя селища Криве Озеро Олександра Цукермана. Сталося це невдовзі після реформування поліції, а злочин скоїли щойно переатестовані правоохоронці з місцевого райвідділку. П’яного селянина спочатку «заспокоювали» кулаками, а потім просто розстріляли впритул.

Більше того, «копів» «прикривало» власне керівництво аж доти, доки скандал не набув розголосу на всю країну. Тоді все поліцейське керівництво на чолі з міністром Арсеном Аваковим пообіцяло всіляко сприяти розслідуванню і притягнути винних до відповідальності.

Жителі Кривого Озера звинуватили шістьох поліцейських у жорстокому вбивстві. На лаві підсудних опинилися лише четверо. Суд досі не виніс вироку. Початкові суворі статті обвинувачення в процесі розгляду були замінені на м’якші. До останнього в СІЗО залишався лише Денис Ляхвацький, який визнав, що стріляв у селянина.

«Так вийшло, я не хотів. Я хотів нанести меншу травму, а не так, як вийшло», — зізнався поліцейський ще під час засідання суду 2017 року. Однак після трьох років у СІЗО, за інформацією видання «Преступности.Нет», у січні цього року суд вирішив на час слідства випустити його під домашній арешт.

«Згвалтували та залишили помирати»: свавілля у Врадіївці

Свавілля правоохоронців відбувалося ще до реформування системи. Так, 2013 року особливою жорстокістю відзначилися лейтенант Дмитро Поліщук і старший лейтенант Євген Дрижак у смт. Врадіївка Миколаївської області. Історія в Кагарлику чимось нагадує тодішні події. 27 червня до центральної районної лікарні Врадіївки доправили 29-річну Ірину Крашкову, жительку одного із сіл району, з тілесними ушкодженнями. Згодом вона розповіла, що з нею сталося.

За словами Ірини, біля неї зупинилося авто, з якого запропонували підвезти, проте вона відмовилася. Тоді дівчину силоміць заштовхали до автівки, де сиділи троє чоловіків. Вимогу зупинитися водій проігнорував. Ірину почали обзивати. У відповідь на прохання заспокоїтися почали бити.  «Били кулаками і ще чимось, бо на голові 5 чи 6 різаних ран, у лікарні мені зашивали голову. Били дуже сильно, лаялися. Мабуть, вони були п’яні або під наркотиками, бо очі у всіх були страшні», — розповіла Ірина.

Потім, за словами дівчини, її викинули з автомобіля. А один із них затягнув назад і почав гвалтувати. Гвалтували лише двоє чоловіків, а третій тільки бив і серед них був найжорстокішим.

Масові протести від Врадіївки тоді прокотилися всією Україною. До Києва з невеликого селища приїхали кілька сотень людей. Дорогою вони громили райвідділи. Справа набула такого розголосу, що її не змогли зам’яти. Дрижака і Поліщука посадили до в’язниці на 15 років, а Рябіненка — на 11. Екс-заступник начальника Врадіївського райвідділу міліції Кудринський за приховування тяжкого злочину і перевищення повноважень засуджений до 5 років позбавлення волі.

«Упав із лавки та помер»: смерть студента в СІЗО

У ніч проти 18 травня 2010 року в Шевченківському райвідділі міліції Києва помер 19-річний студент Ігор Індило. Увечері його забрали з гуртожитку до РВВС, а вранці наступного дня тіло віддали батькам. Як пояснювало керівництво райвідділу, перед смертю Ігор сам тричі впав: спочатку з висоти свого зросту, а потім із лавки. Від отриманих травм помер.

Правозахисники не повірили у версію міліції, а через кілька років експертиза показала, що звичайне падіння не могло призвести до такої черепно-мозкової травми. Поки батьки не дізналися про загибель сина, відразу після інциденту провели розтин. У морзі тіло навіть не дали оглянути. Крім того, висновок медексперта відрізняється від офіційної версії.

«Коли їхали до моргу, думали, що він захлинувся, але там нам видали довідку від лікаря — свідоцтво про смерть. У ньому було написано: крововилив під оболонку в тканини головного мозку, перелом кісток черепа, ушкодження внаслідок контакту з тупим предметом», — повідомила мати студента Людмила Індило.

Головним обвинуваченим у справі став лейтенант Сергій Приходько. У 2012 році суд засудив його до п’яти років позбавлення волі за перевищення влади з випробувальним терміном на два роки (тобто умовно). У 2016 році журналіст Дмитро Гнап повідомив, що Приходько пройшов переатестацію в нову поліцію і працює в тому самому Шевченківському райвідділі. І навіть отримав підвищення — звання майора.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 3 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Qdswxi.

buy calcitriol 0.25mg generic <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol pill</a> order rocaltrol 0.25mg sale