У 1978 році сталося майже неможливе: поєдналися шлюбом мільярдерка, «світська левиця» гречанка Христина Онассіс і одноокий клерк із СРСР Сергій Каузов

 

Скромний службовець компанії «Совфрахт» Сергій Каузов найменше був схожий на героя-коханця. У дитинстві він втратив праве око і носив скляне. Захоплювався іноземними мовами і бадмінтоном. Більше нічим оточенню він не запам'ятався. Що знайшла в ньому власниця компанії «Olympic Maritime» — мільярдерка Христина Онассіс, досі незрозуміло.

У 1976 році 26-річна Христина Онассіс прилетіла до Москви, де вона збиралася провести переговори щодо продовження контракту на перевезення в СРСР імпортного зерна. Одним із членів робочої групи «Совфрахта» був Каузов. Відлітаючи до Парижа, Онассіс зажадала надіслати до неї для подальших узгоджень саме Сергія. Каузова спішно відряджають у Францію із завданням підписати контракт. Він полетів туди з дружиною Наталією Бонді і донькою Катею. Наталя була професором «Гнесінки», ведучою передачі про класичну музику на радіо.

У Франції Онассіс швидко дала зрозуміти Сергію, що йому робити, якщо він хоче отримати від неї підпис. Куратори з КДБ теж оцінили такі контакти і почали виділяти йому більше грошей, щоб він мав більш представницький вигляд. Незабаром пара припинила приховувати стосунки. Дійшло до того, що вони разом полетіли на Кариби, де їх застукали папараці. У західних журналах з'явилися фото «агента КДБ» і «морської королеви» в купальниках. Каузова із сім'єю терміново повернули до Москви. Сергія після  прибуття негайно викликали на Луб'янку. Разом із главою Управління зовнішньої контррозвідки КДБ — генерал-майором Олегом Калугіним — вони повинні були вирішити, розлучатися з дружиною чи порвати стосунки з Христиною.

Пізніше Олег Калугін, який нині живе в Америці, в інтерв'ю пояснював:

— Я благословив Христину і Сергія на шлюб і став їхнім покровителем! Сергій ніколи не працював у КДБ. Він познайомився з Христиною по телефону, ведучи ділові переговори. Вони домовилися зустрітися у Бразилії — там і зійшлися. Їхні фотографії з'явилися у пресі. Це стало порушенням протоколу, справжнім скандалом. Каузова терміново відкликали до Москви. Глава КДБ Юрій Андропов був розсерджений і погрожував посадити його до в'язниці. Але я заступився за нього, сказавши: «Якщо ми його помістимо за грати, виникне міжнародний скандал, а ось якщо вони одружаться і в них народиться хлопчик, то громадянин Радянського Союзу стане спадкоємцем імперії Онассіса. У 1978 році сталося весілля. Операцію назвали «Олімпія».

Сергій розлучився із дружиною, залишивши 9-річну дочку, і пере-їхав у двокімнатну квартиру матері на вулиці Мосфільмівській. Онассіс хотіла, щоб весілля відбулося на Скорпіос, приватному острові сімейства. Але в Москві хотіли повністю контролювати процес. Обговоривши ситуацію в Політбюро, Леонід Брежнєв попросив передати нареченому, що той отримав благословення у Кремлі і що весілля відбудеться тільки в Москві. Реєстрація відбулася у Грибоєдовському РАГСі, банкет — у «Метрополі». Натовп іноземних журналістів стримувала міліція і агенти в цивільному.

Мільярдерка почувалася на вулиці Мосфільмівській незатишно. Двокімнатна квартира, та ще й зі свекрухою не влаштовувала її. Через три дні вони переїхали жити до готелю. Побоюючись скандалу, Юрій Андропов розпорядився терміново виділити молодятам квартиру. Міська влада запропонувала розкішну за радянськими мірками трикімнатну квартиру в новому письменницькому будинку по Протопопівському провулку (недалеко від станції метро «Проспект миру»). Сусід знизу — журналіст-міжнародник Генріх Боровик, угорі — Булат Окуджава.

Показна московська ідилія тривала недовго. Христина пригрозила розірвати контракти з СРСР, якщо її чоловіка не випустять за кордон. За рішенням Політбюро у неї попросили перевести  500 тисяч доларів на розвиток грецької компартії і ще внести  500 тисяч у радянський Фонд миру. Підписавши чеки і здавши партквиток Каузова на зберігання в ЦК КПРС, молодята поїхали до Парижа. 

Однак незабаром чоловік набрид Онассіс. Проживши у шлюбі 17 місяців, Сергій і Христина розлучилися. Пізніше вона зізнавалася, що Каузов виявився кращим з її чоловіків. У 1984 році Христина вийшла заміж за французького магната Тьєрі Руселя і народила дочку. Вона розлучилася з ним у 1987 році. Померла Онассіс у Буенос-Айресі в 1988 році у віці 37 років нібито від інфаркту. Але за іншими відомостями, від передозування наркотиками.

Після розлучення Христина подарувала Сергію Каузову два танкери. Він перебрався до Лондона і відкрив фірму з морських перевезень і дуже скоро став доларовим мультимільйонером. До 1991 року тільки партійних внесків КПРС він сплатив 500 тисяч доларів. «Я пишаюся цією справою: замість того, щоб посадити людину до в'язниці, ми робили з нього гроші», — пізніше пояснював генерал КДБ Калугін. У 2000-х роках Каузов також вклав кошти у видобуток нафти на Сахаліні.

Незабаром він одружився і розлучився з англійкою Елісон Харкнесс, яка народила йому дочку. У кінці 1990-х Сергій Каузов купив ділянку на Карибському острові, який належав лордові Гленконнеру, чоловікові придворної дами принцеси Маргарет, молодшої сестри королеви Єлизавети. Через знайомство з лордом він став вхожий у кола англійської королівської сім'ї. Сусідами Каузова стали Білл Гейтс, Мік Джаггер і Девід Боуї.

У Каузова залишалося радянське громадянство (нині російське), також він надбав швейцарське і англійське. Сьогодні він найбільше часу проводить у своєму шале в швейцарському містечку Грійон. Сусідні вілли займають його дочки від колишніх шлюбів. Свою колишню радянську (нині російську) сім'ю Каузов забезпечував сповна, наприклад, купив їй 200-метрову квартиру в елітному будинку в центрі Москви.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 43 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Ngqlib.

buy calcitriol without prescription <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg uk</a> calcitriol online