Полтавська обласна рада вимагає від уряду та НКРЕКП знизити тарифи

Депутати облради були одностайними в думці щодо непрозорості формування тарифів у таких газорозподільних компаніях, як АТ «Полтавагаз» та АТ «Лубнигаз».
 
Олександр Біленький: «Ми своє завдання виконали, тепер слово за керівниками центральної влади».
 

У четвер, 14 січня, у Полтаві депутати обласної ради зібралися на третю позачергову сесію. 

В її роботі взяли участь і голова облдержадміністрації Олег Синєгубов, а також народний депутат України Анастасія Ляшенко. Засідання тривало майже 7 годин із короткою перервою на якихось 10 хвилин, закінчившись приблизно о 21-й годині. Наприкінці «тарифної» сесії голова обласної ради Олександр Біленький підсумував результати її роботи. Своїми думками поділився із журналістами під час прес-підходу. 

Нагадаємо, хвиля народного гніву через різке підвищення тарифів на природний газ прокотилася містами й містечками — у різних регіонах України відбуваються мітинги з перекриванням доріг. Тож голова облради Олександр Біленький та деякі депутати й ініціювали зібрати позачергову сесію, аби якось вплинути на ситуацію в межах своїх повноважень. На її засідання були запрошені представники газорозподільних  компаній, які подають блакитне паливо до осель жителів Полтавщини, а також на підприємства й об’єкти соціальної сфери.

«Ми діяли на випередження»

— Вважаю, сесія насамперед стала таким собі стабілізуючим фактором для громади Полтавщини, на ній депутати обласної ради вкотре висловили свою принципову позицію. Уперше така позиція була викладена 29 грудня 2020 року у зверненні до Кабінету Міністрів України та інших органів центральної виконавчої влади. Уже тоді розуміючи, чим це може закінчитися, ми чітко висловилися проти чергового підвищення тарифів із 1 січня 2021 року. Саме в такий спосіб закріпили прагнення депутатів облради, громади унеможливити їхнє подальше зростання. Відтак ми діяли на випередження, — наголосив Олександр Біленький.

Він зауважив, що Полтавська обласна рада першою і єдиною на той час прийняла подібне звернення з метою накладення мораторію на підвищення тарифів, і без того непосильних для основної маси простих людей. 

— Після цього разом із народним депутатом України Олегом Кулінічем та делегацією від громад Полтавщини ми провели робочу зустріч із Прем’єр-міністром України та головою НКРЕКП. За її підсумками вдалося відпрацювати певні механізми. Ми зрозуміли логіку дій газорозподільних компаній та регулятора — НКРЕКП, позицію Кабміну. Усе це врахували в сьогоднішньому зверненні. Також ми взяли до уваги пропозиції депутатів обласної ради з різних фракцій і закріпили ті положення, які доцільно було б врахувати під час внесення змін до нормативно-правових актів під час формування справедливої ціни на природний газ та тарифу на послугу з його транспортування, — зазначив Олександр Біленький. — Головне — аби рішення, яке ми ухвалили, не лишилося декларативним. Бо ми своє завдання виконали, тепер слово за керівними органами центральної влади.

Він додав, що деякі представники газорозподільних  компаній області, котрі звітували перед депутатами, відверто «плавали», не в змозі чітко пояснити складові тарифу та багато інших нюансів своєї роботи. А ще компанії, які мають заборгованість перед НАК «Нафтогаз України», хочуть швидко позбутися боргів, переклавши їх на плечі споживачів.

Під час спілкування із представниками газорозподільних компаній атмосфера в сесійній залі нагнітилася. При цьому найменше запитань у депутатів облради виникло до діяльності ПрАТ «Кременчукгаз» (його представляв на сесії голова правління Богдан Оксененко), яке змогло утримати найнижчу ціну на послугу з транспортування природного газу для населення — на рівні 46 копійок за кубометр (або 39 копійок без урахування ПДВ). Богдан Оксененко розкрив секрет ефективного менеджменту: блакитне паливо компанія купує там, де вигідніше, намагаючись знайти якомога дешевший ресурс, окрім того, суму коштів, необхідну для здійснення господарської діяльності, закладають до тарифу не роздуту, а мінімальну. У підсумку прибуток, запланований компанією на 2021 рік, становить 23 мільйони гривень, 18,5 мільйона з цієї суми збираються спрямувати на інвестиційну програму. До того ж компанія протягом останніх років ішла шляхом мінімізації технологічних викидів газу, зокрема майже повністю замінивши газорозподільчі пункти на сучасні. Та й технологічний стан мереж, якими здійснюється розподіл газу, тут один із найкращих в області. 

До тарифу можна закласти будь-які витрати, переклавши їх на плечі споживачів?

Натомість дуже «гарячою» була розмова з представником АТ «Полтавагаз» — першим заступником голови правління, головним інженером Олександром Чухраєм. Хоч той і намагався оминути гострі кути, запевнивши присутніх, що АТ «Полтавагаз» стурбоване нинішньою ситуацією щодо тарифоутворення. Вихід із цієї ситуації Олександр Чухрай бачить такий: потрібно на державному рівні змінити підходи до ціноутворення на енергоносії, зокрема врахувавши природний газ місцевого видобутку, собівартість якого становить 2—2,5 гривні за кубометр. Тоді, мовляв, знизиться і тариф на транспортування блакитного палива, адже майже 40 відсотків його складової становить ціна на обсяг газу на виробничо-технологічні витрати. «Ви правильно говорите: люди з мізерними зарплатами й пенсіями не повинні оплачувати такі високі тарифи, які формує держава. На жаль, маємо таку державну політику. І, можливо, не тарифи високі, а наші люди бідні?» — заявив Олександр Чухрай. Втім, депутатів таке пояснення не задовольнило, відтак вони попросили конкретизувати, яким є розмір закладеного до тарифу прибутку компанії. За словами Олександра Чухрая, це 99,2 мільйона гривень, із них на інвестиційну програму заплановано витратити 26 мільйонів. Окрім усього, з огляду на те, що попередні роки діяльності компанії були збитковими, до тарифу заклали 71 мільйон гривень компенсації збитків. А ще ж треба й підвищити зарплати співробітникам (сума на винагороду за працю становить 36 відсотків у структурі тарифу), відшкодувати заборгованість перед АТ «Укртрансгаз», яке звернулося з позовом до господарського суду… Виходить, до тарифу можна закласти будь-які витрати компанії, у такий спосіб переклавши їх на плечі споживачів. До того ж депутати облради нагадали Олександру Чухраю про численні відключення житлових будинків, а також об’єктів соціальної інфраструктури від газопостачання, а голова облдержадміністрації Олег Синєгубов порадив «повернутися обличчям до людей». Окрім того, з’ясувалося, що й громадські слухання з питань формування тарифу на послугу з транспортування газу в компанії проводять лише формально, «для галочки».

— Проект рішення, який ми підготували, містить вимогу до НКРЕКП закріпити зобов’язання газорозподільних компаній запрошувати на громадські слухання із приводу формування тарифів представників органів місцевого самоврядування, — резюмував Олександр Біленький. 

Та чи не найбільше негативних емоцій у депутатів викликав звіт генерального директора АТ «Лубнигаз» Ігоря Кондратенка. Як відомо, саме через грубі порушення в діяльності цієї компанії найпершими вийшли на «тарифні» бунти лубенчани. До гендиректора  АТ «Лубнигаз» у депутатів також було багато запитань — як щодо непрозорого формування тарифу, так і щодо незаконних відключень споживачів від газопостачання, заборони роторних газових лічильників, які дозволені для використання, тощо. Масла у вогонь підлило те, що згадана компанія, яка має у своєму розпорядженні 4 тисячі кілометрів мереж і обслуговує приблизно 60 тисяч споживачів, сформувавши тариф на послугу з транспортування газу в розмірі 2,94  гривні за кубометр, як поінформував Ігор Кондратенко, заклала до нього прибуток у розмірі 100 мільйонів гривень! Тож депутати по-справжньому обурилися: мовляв, це нечувано — у період пандемії коронавірусної інфекції, кризи економіки, зубожіння простого народу закласти 100-мільйонний прибуток і при цьому стверджувати, що компанія має обгрунтований тариф.

— А за нашою інформацією, у вас закладений прибуток у розмірі 168 мільйонів гривень, — поправив представника АТ «Лубнигаз»  Олександр Біленький. — Оце вам справжні складові тарифу й пояснення того, чому наші люди страждають. 

«Ми звертаємося до правоохоронних органів із метою перевірки діяльності газорозподільних компаній»

— Ви ж бачите, що депутати облради були одностайні в думці щодо непрозорості формування тарифів у таких газорозподільних компаніях, як АТ «Полтавагаз» та АТ «Лубнигаз», — прокоментував голова обласної ради після закінчення сесії. — Тому ми звертаємося до правоохоронних органів із метою перевірки або ж аудиту діяльності цих суб’єктів господарювання, якщо йдеться про податкову чи фіскальну службу, аби зрозуміти, у який спосіб формується тариф і чому в нього закладений такий захмарний прибуток. Простіша ситуація з ПрАТ «Кременчукгаз» — там підвищення тарифу не надто високе, і керівник підприємства на всі запитання дав логічні відповіді.

 До того ж Олександр Біленький акцентував, що за підсумками таких перевірок регулятор (НКРЕКП) може анулювати відповідну ліцензію, на основі якої суб’єкти господарювання здійснюють свою діяльність. Також він констатував, що існує така пропозиція керівника НКРЕКП: якщо газорозподільна компанія має менше 100 тисяч споживачів послуг — не запускати її на ринок. Скажімо, в нашій області ПрАТ «Гадячгаз» має всього 22 тисячі споживачів послуг, АТ «Лубнигаз» — трохи більше 60 тисяч. Уже зараз таким міні-компаніям регулятор не видає ліцензій.

— Тобто логіка  НКРЕКП така: через рішення сесії обласної ради ліквідувати ліценції малих неефективних компаній. Їх мають поглинути більші, соціально відповідальніші. Тобто йдеться про збільшення обсягу діяльності, що у свою чергу призведе до зниження тарифу на послуги, — пояснив Олександр Біленький.

Врахувавши пропозиції депутатів, обласна рада прийняла відповідне звернення до Президента України, Прем'єр-міністра, Кабінету Міністрів і Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У ньому зокрема зазначається, що нині в країні спостерігається напружена соціально-економічна ситуація: зростання цін на товари та послуги, скорочення робочих місць, пандемія коронавірусної інфекції негативно впливають на якість життя й доходи громадян. Відтак підвищення рівня тарифів на житлово-комунальні послуги без одночасного вирішення питань забезпечення повної зайнятості населення і приведення до європейських стандартів заробітних плат, пенсій та  інших соціальних стандартів спричинило непомірне фінансове навантаження на кожного українця, що призвело до соціальної напруги в суспільстві й  акцій непокори. 

«Будучи представниками місцевого самоврядування, — йдеться далі у зверненні, — ми не можемо стояти осторонь актуальних проблем, які хвилюють людей. Тому, звертаючись до Президента України, Прем'єр-міністра, Кабінету Міністрів та Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вимагаємо:

— запровадити мораторій на підвищення з 1 січня 2021 року тарифів на житлово-комунальні послуги з транспортування енергоносіїв до закінчення карантину та нового перегляду тарифів;

— провести перерахунки ціни на природний газ для населення через зміну формули розрахунку цієї ціни (від прив'язки до європейських ринків до економічно обгрунтованої ціни на основі реальної собівартості видобутку українського газу) з метою подальшого зменшення тарифів;

— запровадити єдиний тариф на транспортування природного газу на території України та пільговий тариф на транспортування блакитного палива в розмірі 50 відсотків від загальнодержавного на території Полтавської області;

— розширити перелік громадян, які мають право на призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, переглянувши формулу розрахунку обов'язкового відсотка платежу в бік  зменшення його розміру;

— розглянути питання щодо збільшення соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, у межах яких надається житлова субсидія;

— провести аудит та оптимізацію елементів витрат у структурі тарифу на послугу з розподілу природного газу газорозподільних компаній Полтавської області та забезпечити зниження тарифів для населення;

— у разі виявлення за результатами аудиту фактів завищення тарифів газорозподільними компаніями розглянути питання щодо позбавлення їх відповідних ліцензій;

— зобов'язати енергопостачальні компанії в обов'язковому порядку залучати до відкритого обговорення структури тарифів представників органів місцевого самоврядування (голів ОТГ, місцевих депутатів, громадськість та представників ЗМІ);

— заборонити нарахування та стягнення з населення пені за несвоєчасну сплату за комунальні послуги та 

скасувати норму, яка передбачає відмову у призначенні житлової субсидії в разі наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг у сумі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

— встановити контроль щодо недопущення відключення газорозподільними компаніями споживачів, які змінили постачальника природного газу, від газопостачання;

— затвердити прозору та зрозумілу для населення методику обрахунку та встановлення тарифів на енергоносії (газ, електроенергію, тепло), а також на послуги з водопостачання й водовідведення. Зазначена методика має передбачати тільки прямі виробничі 

витрати, мінімальний рівень рентабельності від надання послуг та публічне обговорення;

— забезпечити захист інтересів держави з  нарощування обсягів власного видобутку природного газу державною компанією «Укргазвидобування». Із залученням правоохоронних органів унеможливити саботування на місцях її операційної діяльності, зокрема штучне 

блокування надання дозволів на видобуток газу;

— забезпечити підвищення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії до рівня фактичного прожиткового мінімуму з урахуванням вартості житлово-комунальних послуг та реальних потреб населення;

— переглянути показники державного бюджету на 2021 рік з урахуванням збільшення видатків на призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок зменшення фінансування органів влади та запропонувати їх до розгляду на найближчій сесії Верховної Ради України».

Насамкінець обласна рада закликала Президента України, Прем'єр-міністра, Кабінет Міністрів, Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прислухатися до проблем людей на місцях і негайно врегулювати проблему, пов’язану з підвищенням тарифів.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 4 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Yghxfp.

calcitriol 0.25 mg cheap <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol cost</a> rocaltrol 0.25mg sale