Гармонія багатогранності Віктора Вергунова

Віктор Вергунов відкриває меморіальні дошки видатним вченим-аграріям на  будинку Полтавської сільськогосподарської дослідної станції імені М. І. Вавилова.
 

Ім’я Віктора Вергунова добре відомо читачам «Вечірньої Полтави». Починаючи від 10 квітня 2013 року, він публікує на її шпальтах свої грунтовні та цікаві публіцистичні матеріали. А сьогодні маємо нагоду розповісти шанувальникам газети про її улюбленого автора, адже 3 червня Віктор Анатолійович святкує своє 60-річчя.

Передусім хочемо відмітити, що ювіляр народився в мальовничому селі Дернівка Баришівського району Київської області, яке колись було частиною Полтавської губернії. Тому його тяжіння до всього полтавського невипадкове. Агроном за освітою, агрохімік та землероб за діяльністю, Віктор Анатолійович сформувався як високо компетентний та глибоко освічений аграрій. І це не тільки тому, що він відмінно навчався у Ворошиловградському сільськогосподарському інституті (нині Луганський аграрний університет), а й тому, що набуті знання ювіляр вдало підкріпив, працюючи в системі установ Інституту землеробства Національної академії аграрних наук. А це найкращий в Україні навчальний заклад цього напряму. Йому дослідник присвятив майже 20 років життя, ставши авторитетним фахівцем із сільськогосподарської меліорації та болотознавства.

Однак у 2000 році відбувається стрімкий поворот у професійній кар’єрі фахового науковця. Саме тоді Віктора Вергунова призначають на посаду очільника Центральної наукової сільськогосподарської бібліотеки України. Унікальна за фондами, вона була типовою для радянських часів установою культури, головним критерієм діяльності якої був, як тоді казали, «качественный уровень обслуживания читателей». Саме там і проявилися кращі риси таланту Віктора Анатолійовича. Глибокий шанувальник книги, активний читач і поціновувач раритетних видань міг би насолоджуватися зібраним там матеріалом. Та не таким за вдачею був новий директор. За 20 років роботи в цій установі він проявив себе як здібний організатор, зумів поміняти статус книгозбірні, яка в результаті стала Національною науковою сільськогосподарською бібліотекою НААН. При ній Віктор Вергунов відкрив Інститут історії аграрної науки, освіти та техніки. Разом бібліотека та інститут стали єдиним центром досліджень, рівного якому немає у фаховому середовищі усього пострадянського простору. Цим самим ювіляр, його однодумці й учні піднімають престиж вітчизняної наукової сільськогосподарської думки, переконливо доводячи її динамічний поступ від зародження до академічного існування. 

Але все це не відбулося само собою. Віктору Анатолійовичу довелося багато працювати і вчитися. За згаданий період він здобув нову фахову освіту, закінчивши у 2010 році магістратуру історичного факультету Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. Разом із цим він захистив дві докторські дисертації: одну — із сільськогосподарських наук, а іншу — з історичних. Він є творцем унікальної за напрямком наукової школи з історії аграрної науки. Понад 60 ди-сертацій захищено під його керівництвом. Цікаво, що їхня левова частка присвячена освітнім закладам, науковим установам та знаковим постатям Полтавщини.

Тож бачимо, що і в цьому Віктор Анатолійович, як ніхто інший, прислужився нашому краю. Він та його учні довели першопрестольність Полтави у становленні та розвитку сільськогосподарської дослідної справи всього слов’янського світу. Усе це закріплено в низці монографій Віктора Вергунова, присвячених таким знаковим постатям, як Петро Гавсевич, Володимир Кудашев, Сергій Кульжинський, Кирило Осьмак, Данило Лихвар, Віктор Сазанов, Петро Спесивцев, Сергій Третяков, Павло Тушкан. Більшість із цих книг видана за власний кошт ювіляра. А це вже елемент меценатства. До нього також можна віднести відкриття за його гроші меморіальних дощок ключовим фігурам аграрної науки. Їх на рахунку Віктора Вергунова понад десяток. Із них лише в Полтаві — 5! А чого варті організовані Віктором Анатолійовичем великомасштабні заходи, присвячені таким вікопомним подіям у житті нашого краю, як перезентація книги про Героя України Семена Антонця «Автограф на землі», відзначення 125-ї та 130-ї річниць По-

лтавського дослідного поля і, звичайно ж, 150-ліття від дня створення Полтавського товариства сільського господарства. Саме Віктор Вергунов 8 липня 2015 року на стрінках «Вечірньої Полтави» першим висловив думку про відродження цього професійного фахового об’єднання на чолі з найавторитетнішим з аграріїв України — Семеном Антонцем. До нього наш ювіляр ставиться з особливим пієтетом, вважаючи ПП «Агроекологія» національним надбанням світового виміру.

Тож, як бачимо, граней таланту, а через них і добрих справ у Віктора Вергунова багато. Академік НААН, заслужений працівник сільського господарства України, кавалер багатьох державних нагород та премій, почесний професор низки аграрних вишів відзначає не просто ювілей — у нього вродило рясне жниво з добірним зерном. Віримо, що зерно, посіяне на наступні роки, дасть дорідні сходи на радість і користь Україні!

Віктор САМОРОДОВ, 

доцент

Сергій ПОСПЄЛОВ,

доктор сільськогосподарських наук, професор Полтавської державної аграрної академії

P.S.   Редакція газети «Вечірня Полтава» приєднується 

до привітань і бажає ювіляру  

довгих років життя, 

здоров'я та творчої наснаги.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 13 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Qexgya.

buy rocaltrol 0.25mg without prescription <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol 0.25mg for sale</a> generic rocaltrol 0.25mg